Digitale

Animowane Peaky Blinders?

Trusiekk 11 listopada 2017 Filmy, Newsy, Newsy
cillian murphy jako thomas shelby w serialu peaky blinders

Już niebawem na małym ekranie pojawi się czwarty sezon serialu Peaky Blinders. By przypomnieć widzom o dotychczasowych wydarzeniach, stacja BBC stworzyła animowane streszczenie trzech poprzednich sezonów.

Cofnijmy się w czasie…

birmingham z 1919 roku. zjdięcie z serialu Peaky Blinders

Lata 20. XX wieku dla Anglii były okresem szerzącej się przestępczości i upadku kultury społecznej. W okresie powojennym, zagubieni weterani poszukują nowych perspektyw na zabrudzonych ulicach Birmingham. W owej złotej erze bezprawia i korupcji, rozwinął się jeden z najgroźniejszych gangów powojennej Anglii – tytułowi Peaky Blinders.

gang peaky blinders w tytułowym serialu

Peaky Blinders jest gangiem prowadzonym przez Thomasa Shelbyego (w tej roli znakomity Cillian Murphy). Organizacja powstała po pierwszej wojnie światowej i stała się jedną z najsilniejszych grup przestępczych jaką widziała ówczesna Anglia. Swoją nazwę zawdzięcza, noszonym przez członków gangu, czapkom z wszytymi żyletkami. Grupa przestępcza zarabia na nielegalnych zakładach bukmacherskich, wymuszeniach, haraczach i handlu na czarnym rynku.

gang peaky blinders w tytułowym serialu

Peaky Blinders jest zdumiewającym dramatem gangsterskim. Serial zasłynął z inspirującego połączenia kostiumowego kina gangsterskiego i muzyki współczesnej. Na ścieżce dźwiękowej można usłyszeć m.in. utwory Davida Bowiego, a także Nicka Cave’a czy PJ Harvey.

Nadchodzi całkowita zagłada…

Akcja czwartego sezonu rozgrywa się pół roku po ostatnich wydarzeniach. Thomas Shelby otrzymuje w Wigilię tajemniczy list, z którego wynika, że organizacji z Birmingham grozi „całkowita zagłada”. Zaistniałe okoliczności zmuszają głowę gangu do powrotu w rodzinne strony.

W obsadzie znajdą się ponownie Helen McCrory, Paul Anderson, Joe Cole oraz Tom Hardy (którego chwaliliśmy w topliście jego filmów) jako Alfie Solomons i Charlotte Riley jako May Carleton. Ponadto, do zespołu dołączył Aidan Gillen. Za produkcję nadal odpowiedzialny jest Steven Knight (Locke, Tabu).

Pierwsze odcinki nowego sezonu zostaną wyemitowane 15 listopada tego roku i będą dostępne na stacjach BBC Two oraz Ale kino+. Z okazji listopadowej premiery dalszych losów rodziny Shelby, BBC Two udostępniło animowane streszczenie poprzednich dotychczasowych epizodów:

Podobało się? Udostępnij!

O autorze

Miłośnik Corgi uzależniony od kina. Ceniący sobie klasykę i klasę. Projektant konstrukcji i nauczyciel. Raczej inżynier jak lingwista.